Powszechnie wszystkim wiadomo, że istnieje sport hippiczny (wyścigi konne, skoki, WKKW, ujeżdżenie), ale jeszcze stosunkowo niewiele ludzi wie, (nawet tych spośród grona miłośników psów), że istnieje również sport kynologiczny, w którym na całym świecie organizowane są zawody rangi krajowej, międzynarodowej, oraz Mistrzostwa Świata w różnych dyscyplinach, według ściśle określonych regulaminów.
Psi sport to świetna zabawa, ciekawy sposób na spędzenie czasu z psem, a dla wielu - sposób na życie.
Rozmaitość dyscyplin daje miłośnikowi każdej praktycznie rasy możliwość znalezienia czegoś dla siebie.
Najbardziej znane dyscypliny to:
IPO- zawody psów obrończych
W tych zawodach, (podobnie jak koń w WKKW) pies musi wykazać się wszechstronnością użytkową i sprawdzić się w trzech konkurencjach:
A - praca węchowa
B - posłuszeństwo
C - obrona
Zawody te rozgrywane są w trzech stopniach trudności: IPO I, II, III, Mistrzostwa Świata - wyłącznie w konkurencji IPO III. Raz w roku organizowane są Mistrzostwa Świata IPO FCI (wszystkich ras), a także z podziałem na rasy: MŚ Owczarków Niemieckich (WUSV), Owczarków Belgijskich (FMBB), Bokserów (Atibox), Dobermanów, Rottweilerów.
Rasy, które najczęściej możemy w tym sporcie zobaczyć, to właśnie Owczarki Niemieckie i Owczarki Belgijskie Malinois.
IPO FH - Mistrzostwa Psów Tropiących, w tej konkurencji organizowane są zawody wysokiej rangi: Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata. Ślad, którym podąża pies jest ułożony przez osobę obcą trzy godziny wcześniej, ma długość 1800 m, liczne załamania (zmiany kierunku), na ścieżce śladu jest pozostawionych 7 przedmiotów, które pies powinien odnaleźć. Liczy się precyzja podążania ścieżką śladu, pasja węszenia, precyzja oznaczania przedmiotów, wytrwałość psa. Przygotowanie psa do tej konkurencji wymaga wiele czasu, cierpliwości i doświadczenia. Rasy, jakie w tym sporcie pracują, to przede wszystkim owczarki niemieckie, owczarki belgijskie, ale zdarzają się też labradory, dobermany i inne.
Obedience - posłuszeństwo, zawody rozgrywane są w klasach: 0, 1, 2, oraz 3 - klasie mistrzowskiej, według której są również organizowane Mistrzostwa Świata. Liczy się precyzja i szybkość wykonywania ćwiczeń, a także radosna praca psa i kontakt z przewodnikiem. Poziom trudności ćwiczeń w klasie mistrzowskiej jest na prawdę imponujący, to mistrzostwo kierowania psem. W tym sporcie w niższych klasach można zobaczyć bardzo wiele ras, jednak w klasie 3 królują bezsprzecznie border collie.
Zdjęcie po prawej pochodzi ze strony www.akiline.pl
Agility - tor przeszkód (psi parkur): jest to ogromnie widowiskowa i żywiołowa dyscyplina, gdzie pies pokonuje na czas szereg rozmaitych przeszkód w określonej kolejności, kierowany przez przewodnika biegnącego obok. Liczy się szybkość, zwrotność, precyzja pokonywania przeszkód i porozumienie z przewodnikiem. W tej dyscyplinie można zobaczyć wiele ras, od małych, po duże,(teriery, owczarki, pudle, sznaucery, ale im wyższej rangi zwody, tym bardziej widać przewagę border collie.
Powyższe zdjęcia pochodzą ze strony www.psia.tv
Zawody psów zaprzęgowych - wyścigi rozgrywane są w wielu klasach, w zależności od ilości psów w zaprzęgu, długości i rodzaju trasy (biegi wieloetapowe, sprint), oraz rasy. W sezonie rozgrywa się wiele zawodów różnej rangi, także Mistrzostwa Europy i Świata (w Polsce mamy kilku doskonałych zawodników, którzy osiągają sukcesy w zawodach najwyższej rangi) To sport przede wszystkim dla psów ras północnych, które do tej pracy zostały stworzone. Ogromna pasja do biegania tych psów jest jak narkotyk wyzwalający najwyższe emocje. Żyją, by biegać i biegają, by żyć... A odczuć to można jedynie widząc je na żywo na starcie.
Konkursy pracy psów myśliwskich - w zależności od przeznaczenia i specjalności rasy w różnych próbach biorą udział norowce, posokowce, płochacze, aportery, wyżły. Wyłania się psy o najmocniejszej pasji łowieckiej, o najlepszych predyspozycjach węchowych, psychicznych oraz najlepiej współpracujące z człowiekiem. To sport o najstarszej tradycji, ponieważ od zarania dziejów człowiek potrzebował psa właśnie do pomocy przy polowaniu.
Powyższe zdjęcia pochodzą ze stron: pl.czarnydwor.pl, www.pointer.vip.pl
Wyścigi chartów - zawody odbywają się w dwóch konkurencjach: wyścigi torowe oraz wyścigi terenowe (coursing). Na torze charty rozpoczynają bieg z boksów startowych i podążają za sztucznym wabikiem na dystansie 250 - 900m (w zależności od wielkości rasy).
Coursing to bieg terenowy na dystansie od 400 do 1000m, w którym wabik "ucieka", robiąc nieoczekiwane zwroty i zmiany tempa i kierunku, charty puszczane są z ręki parami. Ocenia się szybkość pościgu, zwinność, ciętość i inteligencję psów.
Francuski ring- rozpowszechniony przede wszystkim we Francji i Belgii, zyskuje coraz większą popularnośc na całym świecie (w Polsce oficjalnie jeszcze nie istnieje). To niesłychanie widowiskowa dyscyplina, w której pies musi się wykazac nieprawdopodobną wręcz sprawnością fizyczną, stalowymi nerwami, samodzielnością i karnością graniczącą z cudem.
Ring składa się z dwóch konkurencji: posłuszeństwa i obrony. Pies pracuje cały czas bez obroży. Gryzienie odbywa się na pełny kostium, psu wolno chwytac każdą częśc ciała pozoranta z wyjątkiem szyi i głowy. W posłuszeństwie m.in. musi wykonac skok w dal (5 metrów) i skok wzwyż (ściana wys. 3 metry). Obrona to niezwykle barwne widowisko, gdzie wystrój placu jest za każdym razem inny i serwuje psu inne utrudnienia i sytuacje rozpraszające, a pozoranci niekiedy przypominają kosmitów...Podczas gdy w IPO pozorant powinien umożliwic psu chwyt rękawa, tak pozorant w ringu ma psu chwyt jak najbardziej utrudnic lub uniemożliwic (rzucając w niego różnymi przedmiotami lub lejąc wodą). Ring wymaga od psa nie tylko mocnej psychiki ale i właściwego przygotowania od szczeniaka. Sport ten jest niemal wyłącznie zarezerwowany dla owczarków belgijskich Malinois, ze względu na ich budowę, aparat ruchu i predyspozycje psychiczne. W zawodach niższej rangi zdarzają się owczarki niemieckie, czy inne rasy ale raczej jako wyjątki.
Mam nadzieję, że sport ten zawita również do Polski, i z czasem zyska rzesze zwolenników, gdyż jest to kwintesencja wyszkolenia psa obronnego i wykorzystania jego popędów.